Leczenie dzieci

Leczenie dzieci

Wizyty adaptacyjne i kontrolne

Leczenie zębów jest ważne już od najmłodszych lat. Przychodząc z dzieckiem jak najwcześniej do dentysty, najpierw na wizyty adaptacyjne, a następnie kontrolne wyrabiamy w nich nawyk regularnego pojawiania się u stomatologa. Dodatkowo, częste wizyty powodują, że dla dziecka jest ona czymś naturalnym i nie kojarzy się z bólem. Jeśli natomiast z dzieckiem udajemy się do dentysty, kiedy boli je ząb, wyrabiamy w nim przekonanie, że wizyta jest jednoznaczna z czymś nieprzyjemnym. W ten sposób w przyszłości może być trudniej nam przekonać je do wizyty i utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

Wizyta adaptacyjna pozwala małemu Pacjentowi zapoznać się z nowym miejscem, dentystą i narzędziami. Dzięki temu dziecko stopniowo przyzwyczaja się do wizyt u stomatologa i zaczyna się czuć komfortowo. Taka wizyta ma także charakter edukacyjny. Podczas jej trwania uczymy rodziców, jak prawidłowo dbać o zęby dziecka, czyścimy na fotelu zęby malucha i pokazujemy, jakie ruchy należy wykonywać.

 

Pamiętaj, aby do momentu uzyskania przez dziecko sprawności manualnej (gdy dziecko sprawnie posługuje się długopisem), pomagać dziecku w higienie jamy ustnej.

 

Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy?

Mimo że na współpracę dziecka z dentystą możemy liczyć najwcześniej dopiero około 3 roku życia, to warto pojawić się ze swoją pociechą w gabinecie już podczas wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych. Taka wizyta jest niezwykle przydatna szczególnie dla rodziców, którzy dowiadują się, jak prawidłowo dbać o pierwsze ząbki swoich maluchów oraz jakie nawyki należy wpoić najmłodszym dla ich dobra. Ponadto, podczas takiej wizyty, lekarz weryfikuje stan zębów dziecka.

 

To dlatego tak ważne są wizyty adaptacyjne i kontrolne z dzieckiem.

 

Zęby należy leczyć, jeśli jest taka potrzeba, nawet te mleczne i niezależnie od wieku. W naszym gabinecie szczególną uwagę skupiamy na edukacji małych pacjentów i budowaniu w nich odpowiednich przekonań i nawyków.

 

Statystyki pokazują, że osoby rozpoczynające wizyty u dentysty od najmłodszych lat, w zdecydowanej większości cieszą się dłużej zdrowymi i pięknymi zębami w przeciwieństwie do osób, które leczenie rozpoczynają od wizyty bólowej. To ważne, aby udać się z dzieckiem do dentysty, wcześniej niż wtedy kiedy będzie je bolał ząb. 

 

Dużą rolę w przekonaniu dzieci do dentysty pełnią rodzice. Pamiętaj, że nawet jeśli uważasz, że z zębami Twojego dziecka jest wszystko w porządku, to przychodź z nim raz na jakiś czas na wizyty kontrolne i profilaktyczne. Takie wizyty nie będą bólowe i nie będą kojarzyły się dziecku z czymś nie przyjemnym. W ten sposób będziesz budował prawidłowe skojarzenia dziecka z dentystą. 

 

Leczenie zębów mlecznych

Oprócz profilaktyki, dużą uwagę zwracamy na leczenie zębów mlecznych. Często w naszym gabinecie rodzice zadają pytanie, „czy na prawdę należy leczyć zęby mleczne? Przecież i tak wypadną.” Zawsze powtarzamy, że próchnica jest chorobą zakaźną i nie wypadnie razem z mleczakami. Jest ryzyko, że przeniesie się na stałe zęby dziecka.

 

Należy też pamiętać, że zęby mleczne pełnią dodatkową funkcję. Trzymają miejsce dla zębów stałych dziecka. Jeśli ząb mleczny zostanie wcześniej utracony pozostałe zęby mogą przesuwać się w stronę powstałego braku zębowego i ząb stały dziecka nie będzie miał miejsca na wyjście. W ten sposób mogą powstawać wady zgryzu u dzieci. 

 

Leczenie dzieci

Jeśli Twoje dziecko wymaga leczenia stomatologicznego, nasi eksperci są przygotowani do jego przeprowadzenia. Przychodząc do naszego gabinetu możesz skorzystać z nowoczesnych metod leczenia i znieczulenia. 

 

Szukasz stomatologa dziecięcego?
Zadzwoń teraz pod nr tel.: +48 604 990 815 i umów się na konsultację.

 

 

Najczęściej zadawane pytania
1. W jakim wieku należy przyjść z dzieckiem po raz pierwszy do dentysty?
2. Czy zęby mleczne należy leczyć?
3. Dlaczego warto chodzić z dzieckiem do dentysty regularnie od najmłodszych lat?

Zalety wczesnego rozpoczęcia leczenia można wymieniać bez końca. Przede wszystkim dziecko akceptuje dentystę. Odpowiednio szybkie podjęcie leczenia pozwala też na uniknięcie bardziej złożonych problemów.

4. Jak przekonać dzieci do dentysty?
5. Od jakiego wieku dziecko może nosić aparat ortodontyczny?

.