Chirurgia zębów

Chirurgia stomatologiczna

 

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

 

Nazwa ta może nie kojarzy się zbyt dobrze, lecz dzięki profesjonalizmowi naszych dentystów oraz nowoczesnemu sprzętowi, którym dysponujemy możesz być pewien, że leczenie będzie przebiegało sprawnie i co ważne, całkowicie bez bólu. 

 

Głównym zadaniem chirurgii stomatologicznej jest wykluczenie ognisk zakażenia oraz rekonstrukcja i regeneracja tkanek – szczególnie kości zanikającej po wieloletnich brakach zębowych.

 

Zabiegi chirurgiczne, które wykonujemy w naszym gabinecie to między innymi:

  • ekstrakcja zęba

 

  • ekstrakcja zęba mlecznego

 

  • operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego

 

  • resekcja zęba

 

  • podcięcie wędzidełka

 

  • wszczepianie implantów

 

  • podniesienie dna zatoki szczękowej (metodą otwartą i zamkniętą)

 

  • odbudowa zanikającej kości

 

 

Pamiętaj, że wszystkie zabiegi chirurgiczne są wykonywane w znieczuleniu, dlatego leczenie chirurgiczne jest praktycznie bezbolesne.

 

 

ekstrakcja zęba – to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu. Zazwyczaj wykonuje się go, gdy ząb jest zniszczony przez próchnicę w stadium uniemożliwiającym przeprowadzenie mniej inwazyjnego leczenia i odbudowy.

 

Ekstrakcja zęba jest poprzedzona wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, które pozwala lekarzowi ocenić ogólny stan uzębienia Pacjenta i zaplanować przebieg zabiegu. Całkowita regeneracja po zabiegu ekstrakcji zęba trwa kilka dni, a sam zabieg jest praktycznie bezbolesny.

 

Przed zabiegiem usunięcia zęba lekarz planuje również uzupełnienie luki, która powstanie po ekstrakcji. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych zaleca się uzupełnienie braków zębowych odbudową zęba na implancie. To rozwiązanie pozwala na całkowite odtworzenie zęba tak, aby spełniał on takie same funkcje, co ząb stały.

 

ekstrakcja zęba mlecznego – to zabieg, który jest wykonywany podobnie jak ekstrakcja zęba stałego. Jednocześnie, z racji wieku Pacjenta, zalecane jest odbycie wizyty adaptacyjnej. Podczas takiej wizyty mały Pacjent zapoznaje się ze stomatologiem, gabinetem oraz narzędziami, stopniowo przyzwyczajając się do prawdziwej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dowiedz się więcej o wizytach adaptacyjnych tutaj.

 

usunięcie zęba zatrzymanego – zęby zatrzymane są w pełni wykształcone, ale z różnych przyczyn zatrzymują się w tkance kostnej szczęki lub żuchwy. Często wymagają usunięcia, ponieważ naciskają na sąsiadujące zęby, przez co mogą prowadzić do ich nieprawidłowego ułożenia i powstawania wad zgryzu. Zęby zatrzymane są usuwane po przeprowadzeniu wcześniejszej diagnostyki i dokładnym zaplanowaniu zabiegu przez dentystę. Cały zabieg jest wykonywany przy użyciu znieczulenia, dzięki czemu jest praktycznie bezbolesny.

 

resekcja wierzchołka korzenia zęba – to zabieg, który jest wykonywany podczas zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Przeważnie jest ono efektem zakrzywionego lub zawężonego kanału zęba bądź złamania narzędzia w kanale zęba.

Zabieg polega na usunięciu stanu zapalnego przez nacięcie tkanki, która znajduje się w okolicy korzenia zęba. Po nacięciu dentysta usuwa stan zapalny, a miejsce zabiegowe jest zszywane. Proces gojenia trwa od 10 dni do 6 miesięcy w zależności od miejsca, w którym resekcja korzenia zęba jest wykonywana.

 

podcięcie wędzidełka – wędzidełko to fałd błony śluzowej, który odchodzi od warg oraz języka aż do dziąsła. W większości przypadków nie powoduje dolegliwości, aczkolwiek u niektórych pacjentów podczas planowania leczenia ortodontycznego czy protetycznego może wymagać korekty. W niektórych sytuacjach obecność wędzidełka może przyciągać dziąsła w dół, czego skutkiem jest ich zanik lub obnażenie powierzchni korzeni zębów.

 

podniesienie dna zatoki szczękowej – podniesienie dna zatoki szczękowej jest przeprowadzane u Pacjentów, u których nastąpił zanik kości szczęki, lub z przyczyn fizjologicznych niemożliwe jest wprowadzenie implantów zębowych. Zabieg podniesienia dna zatoki polega na wypełnieniu przestrzeni, w której brak jest kości, za pomocą specjalnego materiału, tzw. biokomponentu. Dzięki temu będzie można stabilnie wprowadzić implanty zębowe do kości. Proces gojenia trwa do 9 miesięcy, po czym następuje wszczepienie implantów.

 

odbudowa kości – naturalnie kość Pacjenta jest obciążona przez ząb. Jeśli Pacjent utraci ząb, wówczas w miejscu, w którym taki ząb się znajdował, następuje stopniowy zanik kości. W efekcie Pacjent, przed podjęciem leczenia implantologicznego, musi przejść proces odbudowy kości, w którą wszczepiony ma zostać implant zęba.

 

Zabieg odbudowy kości polega na otwarciu przestrzeni, w której brakuje tkanki kostnej i wypełnienie jej biokomponentem, który będzie ją zastępował. Dzięki temu Pacjent po pewnym czasie może poddać się leczeniu implantologicznemu.

 

Oczywiście możesz liczyć również na pełną diagnostykę Twojego problemu oraz fachową konsultację chirurgiczną.

 

Dlaczego wybrać Nasz gabinet do wykonania zabiegów z chirurgii stomatologicznej?

  • zawsze dokładnie i jasno wytłumaczymy Ci przebieg całego zabiegu oraz odpowiemy na wszystkie pytania,

 

  • zwracamy szczególną uwagę, aby zabieg wykonywany był w sterylnych warunkach,

 

  • używamy nowoczesnego sprzętu oraz niezawodnych środków znieczulających,

 

  • dbamy o dobrą atmosferę podczas wykonywania zabiegu,

 

  • po zabiegu dalej jesteśmy do Twojej dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań.

 

Pamiętaj, że zabiegi z działu chirurgii stomatologicznej są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu nie będziesz odczuwać żadnego dyskomfortu podczas jego wykonywania, a specjalistyczna opieka pozabiegowa zapewni kontrolę procesu gojenia, a także daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa.

 

Najczęściej zadawane pytania
1. Czym jest chirurgia stomatologiczna?
2. Co zaliczamy do zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej?
3. Czy zabiegi chirurgiczne są bezbolesne?

.