Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

Jest stosowane w stomatologii już od bardzo dawna i chociaż nie zawsze było dobrze kojarzone, to w dzisiejszych czasach jest ono zdecydowanie skuteczniejsze i chętniej akceptowane przez pacjentów niż kiedyś. Medycyna, w tym stomatologia rozwija się bardzo szybko i to głównie dzięki temu leczenie kanałowe nie jest już nieprzyjemne, a czas jego trwania znacznie się skrócił. Leczenie kanałowe może być wykonane już nawet na jednej wizycie.

 

Czym jest leczenie endodontyczne?

Na początek jednak, w skrócie, czym jest leczenie endodontyczne, częściej znane jako kanałowe. Jest ono specjalnym postępowaniem w przypadku powikłań choroby próchnicowej. Leczenie zęba polega na usunięciu chorej miazgi, która znajduje się w części koronowej zęba oraz kanałach biegnących w jego korzeniach. W przypadku powtórnego leczenia kanałowego polega ono na ponownym opracowaniu kanałów celem usunięcia bakterii. Leczenie zakończone jest wypełnieniem kanałów materiałem gutaperkowym, którego zadaniem jest zamknięcie drogi dla bakterii i zapobieganie ponownej infekcji. Po prawidłowym procesie ząb ten będzie służył tak samo jak inne, zdrowe zęby.
 

Skuteczność leczenia kanałowego

O tym, jak rozwinęła się stomatologia w zakresie leczenia kanałowego, najlepiej świadczy fakt, że kiedyś było to leczenie długotrwałe, a dzisiaj może ono zostać wykonane nawet podczas jednej wizyty! Dzięki odpowiedniemu sprzętowi, możemy łatwo i szybko przeprowadzić dokładną analizę stanu zęba i zminimalizować czas jego leczenia.
 

Po co leczenie kanałowe?

Podstawowym i chyba najważniejszym celem leczenia kanałowego jest przywrócenie zębom ich podstawowych funkcji czyli gryzienia i żucia. Dzięki temu Twój układ trawienny może pracować prawidłowo. Na dobrze przeleczonym zębie stomatolog może odbudować koronę zęba, która często jest zniszczona przez uprzednie działanie próchnicy. Warto pamiętać, że jest to zabieg, którego fachowe wykonanie daje szansę na dłuższe zachowanie zęba.
 

Czy należy się obawiać leczenia kanałowego?

Leczenie endodontyczne  jest wykonywane w miejscowym znieczuleniu. Pacjent podczas wykonywania zabiegu nie czuje żadnego bólu i dyskomfortu.

 

Zapisz się teraz na konsultację. Zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815. Nasza recepcjonistka dobierze dogodną godzinę Twojej wizyty.

 

W naszym gabinecie robimy wszystko, aby uratować każdy ząb. Kluczem do sukcesu są szczegółowa diagnostyka, doświadczony zespół ekspertów oraz specjalistyczne wyposażenie i narzędzia.

 

Szczególną uwagę poświęcamy leczeniu bardzo zniszczonych zębów, których szanse na wyleczenie są oceniane jako niewielkie. Przede wszystkim staramy się je wzmocnić, między innymi za pomocą szklanych włókien, które mogą znacznie wydłużyć ich żywotność.

 

Etapy leczenia kanałowego.

1. Rozpoczynamy od odbudowy brakującej ściany zęba materiałem kompozytowym. Następnie dentysta dokładnie usuwa wszystkie tkanki zakażone próchnicą z komory i kanałów zęba. Następnie dentysta odpowiednio kształtuje i poszerza kanał korzeniowy zęba oraz dezynfekuje go środkami mającymi działanie przeciwbakteryjne.
 
2. Na dalszym etapie lekarz wypełnia kanały wymagające leczenia przy pomocy specjalnego materiału (gutaperki), który dociera do każdego fragmentu kanału i szczelnie go wypełnia, uniemożliwiając przedostanie się w to miejsce bakterii.
 
3. Na końcu stomatolog zamyka komorę zęba przy pomocy trwałych wypełnień. Tak przeleczony ząb może służyć pacjentowi przez lata.
 

Rodzaje leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe możemy podzielić na pierwotne i wtórne. To pierwsze wykonujemy, gdy ząb nigdy wcześniej nie był leczony kanałowo. Z kolei leczenie wtórne wykonujemy, gdy ząb był już leczony kanałowo, ale leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Taki rodzaj leczenia nazywany re-endodoncją.
 
W zależności od liczby kanałów w danym zębie, leczenie kanałowe będzie mniej lub bardziej skomplikowane i czasochłonne. Zęby przednie posiadają po jednym kanale, natomiast zęby boczne najczęściej dwa lub trzy. W wyjątkowych przypadkach, istnieją zęby z drobnymi i mało widocznymi kanałami bocznymi, których „odnalezienie” wymaga użycia nowoczesnych technologii.

 

Ponowne leczenie endodontyczne jest wykonywane w przypadku, gdy:

– pierwotne leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanego efektu,
– materiał wykorzystany podczas leczenia kanałowego wymaga wymiany,
– pierwotne leczenie nie zostało przeprowadzone prawidłowo,
– podczas leczenia nie odkryto dodatkowych bocznych kanałów,
– podczas pierwotnego leczenia w kanale pozostawiono fragmenty złamanych narzędzi.

Najczęściej zadawane pytania
1. Czym jest leczenie endodontyczne?
2. Kiedy przeprowadzane zostaje leczenie kanałowe?
3. Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie można podzielić na 3 etapy. W pierwszym dentysta przeprowadza diagnostykę, po której decyduje czy należy rozpocząć leczenie. Następnie przechodzi do przeprowadzenia zabiegu, podczas którego usuwa chorą miazgę i oczyszcza wnętrze zęba, przygotowując go do wypełnienia.

W ostatnim etapie następuje uszczelnienie zęba, które ma ochronić go przed uszkodzeniami. Wyleczony kanałowo ząb może prawidłowo funkcjonować przez całe życie, jednak z czasem możliwe jest starcie wypełnienia lub korony. Wtedy należy ją wymienić.

4. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
5. Jakie są rezultaty leczenia kanałowego?

.