Korony i mosty

Korony i mosty

Czym jest korona zęba?

Korona jest rodzajem stałęgo uzupełnienia protetycznego. Jest mocowana do zębów żywych lub martwych, lub do implantów. Głównym wskazaniem do jej wykonania jest znaczne zniszczenie tkanek zęba, np. w wyniku próchnicy.

 

 

Wskazania do założenia korony protetycznej:

– alternatywa dla dużych wypełnień, gdy pozostało zbyt mało struktury zęba, a jego odbudowanie jest znacznie utrudnione,

– naprawa uszkodzonego zęba,

– zabezpieczenie zęba przed złamaniem,

– uzupełnienie estetyczne po wszczepieniu implantu,

– uzupełnienie po leczeniu kanałowym w celu wzmocnienia zęba,

– zamocowanie mostu protetycznego,

– zakrycie zniekształconych lub przebarwionych zębów.

Proces powstawania koron protetycznych:

Pierwszym krokiem jest stworzenie dokładnego planu leczenia. Po zaplanowaniu pracy, lekarz stomatolog szlifuje ząb, na którym będzie osadzona korona (wyjątkiem są korony osadzane na implantach). Zabieg zmniejszania objętości zęba (szlifowania) odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co czyni go zupełnie bezbolesnym.

 

Następnie pobieramy wyciski, czyli odwzorowujemy warunki panujące w jamie ustnej, wyciski są przekazywane laboratorium protetycznemu. Tam technicy tworzą koronę, która kształtem i kolorem przypomina naturalny ząb.

 

Potem mają miejsce przymiarki, kontrole, czy wykonywana korona spełnia swoją fukcję oraz czy odpowiada potrzebom pacjenta. Jeśli po przymierzeniu wszystko pasuje idealnie, a żadne korekty nie są wymagane, praca jest cementowana na stałe.

 

Rodzaje koron stomatologicznych:

Korona porcelanowa na metalu – jej podstawę stanowi stal stomatologiczna, która jest odlewana indywidualnie dla każdego zęba. Następnie na metalu napalona zostaje porcelana, która ukrywa metal, nadając koronie estetyczny wygląd.

 

Korona pełnoceramiczna – jej główną cechą a zarazem zaletą jest wysoka estetyka wynikająca z faktu, że w tego rodzaju koronie nie stosuje się podbudowy metalowej. To rozwiązanie jest niemalże nie do odróżnienia od naturalnych zębów pacjenta, dzięki fizycznym właściwościom porcelany (m. in. przepuszczalności światła). Z tego względu korony pełnoceramiczne są stosowane najczęściej w odcinkach przednich.

 

Korona kompozytowa – jest stosowana jako rozwiązanie tymczasowe. Wykonywana jest w gabinecie lub w laboratorium protetycznym, po wcześniejszym pobraniu wycisku od pacjenta. Stosowana jest w czasie pomiędzy etapami szlifowania i osadzania ostatecznej pracy.

 

 

Czym jest most protetyczny?

Most protetyczny jest wykorzystywany do uzupełnienia braków zębowych nawet do kilku zębów. Do jego zamocowania, są wykorzystywane naturalne zęby pacjenta, które znajdują się obok braku zębowego. Naturalne zęby pacjenta, są wykorzystywane jako filar podtrzymujący to uzupełnienie protetyczne.

 

Takie rozwiązanie pozwala na stałą odbudowę braków zębowych i przywrócenie pacjentowi komfortu prawidłowego funkcjonowania, gryzienia, żucia.

 

Proces wykonywania mostu protetycznego:

Pierwszym etapem jest diagnostyka. Na jej podstawie dentysta ocenia braki zębowe i jakość zębów filarowych. Oceniamy wtedy czy braki zębowe, a także jakość zębów filarowych w celu weryfikacji ich wytrzymałości na zwiększone siły jakie będą na nie działały po wykonaniu mostu.

 

W drugim kroku pobierany jest wycisk, a zęby filarowe są szlifowane. Ten proces jest praktycznie całkowicie bezbolesny, wycisk jest przekazywany do laboratorium protetycznego, które wykonuje docelową pracę protetyczną dla pacjenta. Na czas wykonania docelowego uzupełnienia protetycznego, w miejscu braków zębowych zakładane jest uzupełnienie tymczasowe.

 

W tej części lekarz wykonuje przymiarkę podbudowy mostu protetycznego.

 

W ostatniej fazie przymierzamy, a także cementujemy gotowy już most protetyczny.

 

Rodzaje mostów zębowych:

Podobnie jak korony, mosty protetyczne dzielimy na podstawowe trzy kategorie według rodzaju materiału z jakiego sa wykonane:

 

Mosty porcelanowe na metalu – są wykonane z podbudowy metalowej, na którą napalana jest porcelana. Bardziej wytrzymała podbudowa sprawia, że nadają się do wykorzystania szczególnie w odcinkach bocznych, które biorą czynny udział w procesie żucia. To bardzo popularne rozwiązanie w dzisiejszej protetyce. Filary mostu są wykonane ze specjalnie przygotowanych stopów stali, które są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Ponadto, charakteryzują się dużą wytrzymałością. W celu osiągnięcia lepszej estetyki prac, zamiast stali można wykorzystać stopy wykonane ze złota.

 

Mosty pełnoceramiczne – bez metalowej podbudowy, są w całości wykonane z porcelany. Cechuje je wyjątkowa estetyka i podobieństwo do naturalnych zębów Pacjenta. Podbudowa mostów pełnoceramicznych wykonana jest z tlenku cyrkonu. Mosty pełnoceramiczne nie zawierają żadnych metali, dzięki czemu są bardzo podobne do naturalnego zęba.

 

Mosty kompozytowe lub akrylowe – stosowane są jako tymczasowe rozwiązanie w okresie oczekiwania na ostateczny most.

 

Wskazania do założenia mostu protetycznego:

– bardziej rozległe braki zębowe, które uniemożliwiają odbudowę nakładem,

– odzyskanie prawidłowego zgryzu,

– poprawa estetyki twarzy.

 

Chcesz podjąć leczenie protetyczne?
Zadzwoń teraz pod nr tel.: +48 604 990 815 i umów się na konsultację.

 

Najczęściej zadawane pytania
1. Czy korony i mosty zębowe są trwałe?
2. Czy są jakieś przeciwwskazania do założenia korony lub mostu protetycznego?
3. Jak należy dbać o korony i mosty zębów?
4. Jaki jest czas wykonania korony lub mostu protetycznego?
5. Czy założenie korony lub mostu jest bolesne?

.