Profilaktyka

Profilaktyka

Bezbolesna droga ku zdrowym zębom na lata

Regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne mają duże znaczenie w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. To dzięki nim, dentysta moze przeleczyć ząb, kiedy próchnica jeszcze nie do końca jest rozwinięta i jej leczenie jest mało inwazyjne. Dodatkowo podczas regularnej higienizacji, nasze zęby są dokładnie oczyszczane z osadów, przebarwień i kamienia nazębnego,  który może być przyczyną wielu problemów z zębami. Wizyty kontrolne i higienizacyjne należy odbywać średnio co 6 miesięcy.

 

Dlaczego warto wykonywać zabiegi profilaktyczne?

– pomagają utrzymać zdrowie w jamie ustnej – zabiegi profilaktyczne pozwalają na zachowanie zdrowia jamy ustnej oraz zapobiegają powstawaniu chorób przyzębia i próchnicy.

 

– dentysta ma kontrolę nad stanem jamy ustnej Pacjenta – dzięki regularnym wizytom dentysta może kontrolować zdrowie zębów Pacjenta, a w razie konieczności podjąć odpowiednie kroki. Może również doradzić wybór odpowiednich środków, takich jak nici dentystyczne czy płyny do higieny jamy ustnej.

 

Rodzaje zabiegów profilaktycznych.

1. Usuwanie kamienia nazębnego, tzw. skaling.

Nasz gabinet oferuje usuwanie kamienia oraz osadów z powierzchni zębów za pomocą skalerów ultradźwiękowych. To nowoczesna metoda, która zwalcza kamień poprzez rozbicie go za pomocą ultradźwięków. Jeśli tylko w jamie ustnej nie ma stanu zapalnego dziąseł, a szyjki zębowe nie są odsłonięte, usunięcie kamienia jest całkowicie bezbolesne i nie niszczy szkliwa. Wielu specjalistów zaleca wykonywanie skalingu, gdy tylko widoczne są śladowe ilości kamienia.

 

2. Polerowanie zębów.

Jeden z najbardziej popularnych zabiegów profilaktycznych. Na ogół bardzo dobrze przyjmowany przez pacjentów, ponieważ jest całkowicie bezbolesny i trwa maksymalnie kilkanaście minut. Jego zadaniem jest oczyszczenie zębów z przebarwień, nalotów oraz miękkich złogów. Wykonywany jest za pomocą past polerujących oraz gumek.

 

3. Lakierowanie zębów.

Polega na pokryciu zębów preparatem z zawartością fluoru. Często jest kojarzone z profilaktyką u dzieci, lecz stomatolodzy otwarcie zachęcają do korzystania z niego również dorosłych. To bezbolesny zabieg, który warto wykonać po skalingu czy piaskowaniu. Jednym z podstawowych celów lakierowania jest zapobieganie próchnicy, dlatego osobom szczególnie narażonym na tą dolegliwość zaleca się częstsze wykonywanie zabiegu.

 

4. Piaskowanie przestrzeni międzyzębowych.

Zabieg mający na celu usunięcie osadu z zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. Wykonywany jest za pomocą piaskarki, która kieruje strumień piasku dentystycznego pod dużym ciśnieniem na część wymagającą reperacji. Jest to kolejny bezbolesny i stosunkowo szybko wykonywany zabieg (trwa około 20 minut), a jego przeprowadzanie zalecane jest 1-2 razy w ciągu roku. U osób prowadzących niezdrowy tryb życia osad gromadzi się szybciej, dlatego powinny one wykonywać piaskowanie częściej. Stomatolodzy zazwyczaj zalecają wykonanie piaskowania razem ze skalingiem, ponieważ są to zabiegi uzupełniające się i razem dają najlepszy efekt.

 

Zapisz się teraz na konsultację. Zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815. Nasza recepcjonistka dobierze dogodną godzinę Twojej wizyty.

 

Jakie mogą być konsekwencje zaniedbania wizyt higienizacyjnych i kontrolnych?

Nieprawidłowe dbanie o zęby skutkuje pojawieniem się płytki nazębnej, która prowadzi do paradontozy i próchnicy. Regularne wizyty higienizacyjne i kontrolne służą usuwaniu płytki nazębnej i kontroli zdrowia zębów. Jeśli jednak Pacjent nie odbywa wizyt higienizacyjnych, zbierający się osad i płytka nazębna w efekcie mogą doprowadzić do próchnicy i paradontozy.

 

Jakie są oznaki próchnicy?

Zęby zaatakowane przez próchnicę przez długi czas nie dają żadnych objawów. Z czasem, próchnica uwidacznia się zazwyczaj w postaci małych, kredowo-białych plam, które mogą okazać się trudne do rozpoznania. Następnie zęby mogą przybierać odcienie żółci, a w końcowej fazie – czerni.

Zęby, które zostały zaatakowane próchnicą:

 

  • są wrażliwe na wysokie i niskie temperatury,
  • charakteryzują się wrażliwością na słodkie i kwaśne potrawy,
  • mogą boleć przy szczotkowaniu,
  • mogą skutkować nieprzyjemnym zapachem z ust i bólem.

 

Jakie są oznaki paradontozy?

Paradontoza to najbardziej zaawansowana choroba przyzębia, czyli obszarów, w których dziąsło łączy się z zębem. We wczesnym stadium paradontozy powstaje zapalenie dziąsła, które jest spowodowane nagromadzeniem płytki nazębnej w kieszonce zębowej.

 

Objawami choroby mogą być:

 

  • krwawiące dziąsła,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • w zaawansowanym stadium choroby recesja dziąsła (obniżenie jego linii),
  • ruchomość zębów, która może prowadzić nawet do ich wypadania.

.