fbpx

Protezy

Protezy zębowe

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się rekonstrukcją pierwotnego stanu uzębienia. Do tego celu wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które zapewniają doskonałe efekty zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

 

Wyróżnia się dwie grupy prac protetycznych:

 

 • Protezy ruchome, czyli takie, które dają się wyjmować z ust. Należą do nich protezy szkieletowe, protezy na implantach oraz protezy całkowite.

 • Protezy stałe, czyli takie, które są umocowane w jamie ustnej na stałe, na zębach lub implantach. Są to korony i mosty.

 

 

 

Rodzaje protez:

Protezy całkowite  – jest to rozwiązanie ruchome, stosowane w przypadku całkowitej utraty uzębienia. Zaletą tych protez jest spore podobieństwo do naturalnych zębów. Protezy całkowite utrzymują się w jamie ustnej dzięki warstwie śliny, która pojawia się między protezą, a bezzębną szczęką. W przypadku protezy górnej stosunkowo stabilne pozostawanie na miejscu jest możliwe dzięki odpowiedniej powierzchni przylegania. Natomiast proteza dolna osadza się na mniejszym obszarze, w związku z czym zazwyczaj utrzymuje się w jamie ustnej gorzej niż górna.
 
Na utrzymanie protezy w jamie ustnej mają również wpływ warunki anatomiczne, które są różne u każdego Pacjenta. Istotnymi uwarunkowaniami są: stan tkanki kostnej oraz konsystencja i ilość produkowanej śliny.
 
Wadą tego rozwiązania są trudności z utrzymywaniem się protezy w jamie ustnej. Na jego niekorzyść działa również fakt, że protezy ruchome podczas użytkowania przenoszą siły żucia bezpośrednio na błonę śluzową, co prowadzi do stopniowego zaniku kości.

 

Protezy mocowane na implantach – to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego wykorzystywanego w leczeniu bezzębia. Zastosowanie tej metody polega na wszczepieniu kilku implantów zębowych w szczękę lub w żuchwę i zamocowaniu na nich na stałe pracy protetycznej. Komfort użytkowania takiej protezy jest nieporównywalnie większy, niż w przypadku rozwiązań ruchomych.

 
Zalety protez na implantach:

 

 

 •  utrzymują się stabilnie w jamie ustnej – protezy na implantach to rozwiązanie stałe, które nie przemieszcza się podczas użytkowania, dzięki czemu jest znacznie bardziej komfortowe. Pacjenci po jej założeniu nie muszą martwić się, że spożywanie twardych lub lepkich pokarmów będzie dla nich męczące.
 • eliminują ryzyko zadławienia – protezy ruchome należy zdejmować na czas snu, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia się. Protezy na implantach są zamocowane na stałe, dzięki czemu można w nich spać bez żadnych obawnie wypadną podczas codziennych czynności – protezy ruchome mogą wypaść podczas codziennych czynności, takich jak śmianie się, mówienie czy kichanie. W przypadku protez na implantach nie ma takiej opcji. Pacjenci którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, mogą swobodnie zachowywać się podczas spotkań towarzyskich, rozmawiając i uśmiechając się do woli.
 • pozwalają wyraźnie odczuwać smak – protezy na implantach nie blokują kubków smakowych, dzięki czemu podczas spożywania ulubionych potraw Pacjenci mogą cieszyć się pełnią smaku.
 • są wygodne w użytkowaniu – protezy na implantach nie uciskają dziąseł, dzięki czemu ich użytkowanie jest komfortowe i niczym nie różni się od posiadania naturalnych zębów.
 • nie wymagają kleju – w przypadku protez ruchomych do ich utrzymania konieczny jest klej. Protezy stałe są trwale zacementowane na uprzednio wszczepionych implantach, dzięki czemu doskonale rekonstruują naturalną anatomię uzębienia.
 • zapobiegają zanikowi kości – przy brakach w uzębieniu lub użytkowaniu protez ruchomych tkanka kostna stopniowo zanika. Protezy na implantach odpowiednio obciążają kość, zapobiegając temu procesowi.

 

 

Protezy szkieletowe – są to uzupełnienia nieosiadające, składające się z części metalowej i akrylowej. Są to protezy bardzo odporne na obciążenia, przenoszące siły żucia na kość w naturalny sposób, powodując wolniejszy zanik tkanki kostnej. Główną częścią protez tego typu jest metalowy szkielet, w którego skład wchodzą klamry i ciernie. Metalowa część jest bardzo cienka i zredukowana do minimum, dzięki czemu jej komfort użytkowania jest bardzo wysoki. Klamry są odpowiedzialne za utrzymywanie protezy na podłożu. Natomiast ciernie to wypustki oparte na powierzchniach żujących, które przenoszą siły żucia przez zęby na kości szczęki i żuchwy. To rozwiązanie, które obciąża kość w sposób fizjologiczny, co pozwala utrzymać zdrowie jamy ustnej.


 

Zobacz jak przebiegło leczenie innych pacjentów

Pan Wiktor ze Szczerbic

 

Powierzchnie wszystkich zębów Pana Wiktora były starte. W pierwszej kolejności przeprowadziliśmy podniesienie zgryzu, aby zapomnieć dalszemu ścieraniu się koron. Następnie zastosowaliśmy kompozyt do odbudowania utraconych tkanek i estetycznego ukształtowania zębów. Jest to praca tymczasowa, dzięki której Pan Wiktor może ocenić, czy taki wygląd zębów mu odpowiada. W przyszłości praca może być wymieniona na licówki porcelanowe.

 

 

 

 

przed

 

po

 

Pani Alina z Jejkowic

 

Pani Alina zgłosiła się do nas ze startymi brzegami dolnych siekaczy. To nie tylko zaburzało estetykę uzębienia, ale także było powodem nadwrażliwości na temperaturę. Odbudowaliśmy korony wszystkich zębów w łuku dolnym. Kolejnym etapem leczenia będzie korekta zębów górnych.

 

 

 

 

przed

 

po

 

Video opinie pacjentów
Pacjentka zdecydowała się na podjęcie leczenia kompleksowego w naszym gabinecie. Leczenie rozpoczęło się od stomatologii zachowawczej, wyleczyliśmy u Pacjentki wszystkie powstałe ubytki. W międzyczasie Pacjentka miała problemy z biodrem i jak się okazało na ich powstanie miał wpływ krzywy zgryz. Przeprowadziliśmy u Pacjentki leczenie ortodontyczne i jej życie zmieniło się na lepsze. Jak Pacjentka ocenia leczenie w Stomatologia Gliwa i co do tego ma masaż?
Pacjentka zdecydowała się na podjęcie leczenia kompleksowego w naszym gabinecie. Leczenie rozpoczęło się od stomatologii zachowawczej, wyleczyliśmy u Pacjentki wszystkie powstałe ubytki. W międzyczasie Pacjentka miała problemy z biodrem i jak się okazało na ich powstanie miał wpływ krzywy zgryz. Przeprowadziliśmy u Pacjentki leczenie ortodontyczne i jej życie zmieniło się na lepsze. Jak Pacjentka ocenia leczenie w Stomatologia Gliwa i co do tego ma masaż?
Poznaj ekspertów wykonujących protezy

 

 

Lekarz stomatolog
Katarzyna Gliwa

Lekarz stomatologii ogólnej
Właścicielka Stomatologia Gliwa

Stomatolog od 1993 roku, ciągle fascynuje ją jej praca i leczenie ludzi. Stale podnosi swoje kwalifikacje na licznych szkoleniach, warsztatach i kursach w kraju i za granicą. Zdobywaną wiedzę wprowadza do swojej praktyki, podnosząc jakość leczenia pacjentów.

Koncentruje się na kompleksowym wyleczeniu pacjenta, a nie rozwiązaniu pojedynczego problemu. Zwolenniczka kompleksowych planów leczenia oraz edukacji pacjentów, w szczególności w kwestiach dbania o własne zęby i uzupełnienia protetyczne.

 

 

 

 

 

 

Zapisz się na niezobowiązującą konsultację

Imię (wymagane)

Numer telefonu (wymagane)My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

 

Przebieg leczenia protetycznego:

Cały proces leczenia protetycznego to nie tylko kwestia założenia protezy, ale dopasowania jej w taki sposób, aby Pacjent czuł się komfortowo, potrafił swobodnie mówić i jeść. Mimo że rodzaje protez różnią się między sobą, to sam proces leczenia jest jednak zbliżony:
 

 1. Na początku Pacjenta czeka konsultacja z dentystą, który na podstawie diagnostyki i wywiadu medycznego zadecyduje, jaka proteza będzie najlepsza.
 2. Po stworzeniu planu leczenia lekarz pobiera wycisk szczęki i żuchwy. Na jego podstawie w laboratorium zostanie stworzona praca protetyczna, indywidualnie dopasowana do potrzeb i warunków zgryzowych Pacjenta.
 3. Na kolejnym etapie ustalana jest wysokość zwarcia oraz kolor i kształt docelowego uzupełnienia protetycznego.
 4. Następnie Pacjent przymierza protezę i wraz ze stomatologiem ocenia ją pod względem komfortu, estetyki i funkcjonalności. Na tym etapie możliwe jest dokonanie ostatnich, niezbędnych poprawek.
 5. Później praca protetyczna zostaje zamocowana na stałe, po czym stomatolog udziela Pacjentowi wskazówek dotyczących korzystania z protezy i ustala częstotliwość wizyt kontrolnych.

 

To tylko skrócony opis leczenia protetycznego. Jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia, umów się na konsultację z naszym ekspertem. Zadzwoń teraz pod nr tel.: +48 604 990 815. Nasza recepcjonistka dobierze najlepszy dla Ciebie termin wizyty konsultacyjnej.
 

Cennik

 

 

korona zęba od 1000 zł
most zębowy od 3000 zł
proteza zębowa od 1200 zł

 

Protetyka to najbardziej złożona dziedzina stomatologii. Obejmuje zarówno leczenie pojedynczych braków w uzębieniu (korony lub mosty zębowe), jak i całkowitego bezzębia. Celem leczenia protetycznego jest przywrócenie jamie ustnej pełnej funkcjonalności i estetyki. Metodę leczenia zawsze wybieramy po kompleksowej diagnostyce i rozmowie z Pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań. Po wykonanym leczeniu Pacjent może ponownie jeść ulubione potrawy bez obaw i cieszyć się pięknym uśmiechem.

 

 

Zapisz się teraz na niezobowiącujące konsultacje. Zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815. Nasza recepcjonistka dobierze dogodną godzinę Twojej wizyty.

 

 

Najczęściej zadawane pytania
1. Jak długo czeka się na wykonanie protezy?

Na wykonanie protezy zębowej czeka się zazwyczaj około dwóch tygodni.

2. Od czego zależy wybór uzupełnienia protetycznego?
3. W jaki sposób dbać o protezy?
4. Po jakim czasie należy wymienić protezę?
5. Czy trudno przyzwyczaić się do noszenia protezy?

.