fbpx

Ósemki czyli tak zwane zęby mądrości

30 czerwca 2017

Zęby mądrości. Czy należy się martwić?

Choć nazywamy je zębami mądrości, to ósemki raczej nie mają zbyt wiele wspólnego z rozumem. Bardziej pasuje do nich określenie problematyczne – lecz to też nie zawsze jest regułą. Czy należy je usuwać, a może wystarczy tylko systematyczna kontrola u dobrego dentysty? Sprawdź już teraz!

Kłopotliwe zęby

Ósemki to nic innego jak trzecie zęby trzonowe, które wyrastają jako ostatnie, zazwyczaj między 17 a 25 rokiem życia. Co ciekawe, moment ich wyrznięcia może być procesem mocno rozłożonym w czasie. Zaskoczony? Niektórzy komplet zębów mądrości zyskują nawet w wieku 35 – 40 lat, a inni… w ogóle – zdarza się bowiem, że ósemki po prostu pozostają w kości.

O ekstrakcji ósemek decyduje prowadzący nasze leczenie stomatolog. Najczęściej takie zabiegi przeprowadza się pomiędzy 14, a 22 rokiem życia – głownie dlatego, że rekonwalescencja takich pacjentów przebiega w bardzo szybki sposób. Decydujące znaczenie mają także kwestie techniczne. A co z samymi powodami stojącymi za decyzją usunięcia zębów mądrości? Tych może być kilka – oto niektóre z nich:

  • Często za usunięciem zęba przemawiają czysto medyczne wskazania, takie jak np. rozwijająca się próchnica. W przypadku więc gdy wyrósł nam cały ząb, ale jest znacząco zniszczony, warto zdecydować się właśnie na usunięcie – szczególnie jeśli w grę wchodzi leczenie kanałowe. Dlaczego? Ze względu na utrudniony dostęp do ósemek, zabiegi tego typu mogą okazać się problematyczne.
  •  Kolejnym wskazaniem do usunięcia zębów mądrości są nawracające stany zapalne dziąseł. To częsty problem przy częściowo wyrżniętych zębach – bywa, że gromadzące się tam resztki pokarmu powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości.
  •  Zęby mądrości mogą także powodować pewne problemy ortodontyczne. Podczas procesu wyrastania, ósemki często doprowadzają do stłoczenia lub, w niektórych przypadkach, nawet wrastania w policzek. Stomatolog może zaproponować ekstrakcję także w przypadku dopasowania aparatu bądź protezy.
  •  Częstym problem jest również całkowite zatrzymanie procesu wyrzynania się ósemek. Pozostałe w kości trzonowce mogą być wówczas źle ułożone i, co się z tym wiąże, uciskać pozostałe zęby. Aby to zweryfikować, niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki.

Czas na wizytę u stomatologa

Warto jednak pamiętać o tym, aby nie usuwać zębów prewencyjnie. Jeśli ósemki są zdrowe i nie sprawiają żadnych kłopotów zdrowotnych – nie ma powodu, aby je przedwcześnie likwidować. Stomatolodzy w takich przypadkach zalecają jedynie regularne wizyty oraz dokładną higienę jamy ustnej.

Zęby mądrości to twoje utrapienie? Bez obaw! W Gabinecie Stomatologicznym Katarzyna Gliwa bez trudu rozpoznamy każdy problem oraz dopasujemy odpowiednią ścieżkę leczenia. Zapomnij o narosłych wokół usuwania ósemek mitach – u nas zrobisz to szybko i bezboleśnie.

Opublikowano w Blog przez Katarzyna Gliwa

.